Історія ставка м. Південне в наш час. 2000-ні

Довгі минулі десятиліття ніхто не займався доглядом за нашим водоймом в м. Південному. Старі великі верби, якими колись був засаджений берег ставка і дамба, засохли і впали в ставок. Обидві затоки, в кінці яких розташовані джерела, обміліли і перестали бути джерелом поповнення води. Вся хвостова частина ставка густо поросла очеретом і осокою.

Через некваліфіковане чищення ставка в 1950 рр. минулого століття, де були використані земснаряди, змінився рельєф берегів, які стали стрімчастими. Практично не залишилося місця, де було б можливо комфортно спуститися до води, так само справа йшла і на міському пляжі. Власне кажучи, і бажаючих скупатися у ставку практично не залишилося із-за занадто брудної води.

З боку дамби прохід до колишнього пляжу став можливий тільки по стежці і, переміщаючись по ній, необхідно було триматися за кущі, що ростуть по праву сторону від стежки.

Стан дамби дійсно перебував в критично аварійному стані. Колишня водоскидна система давно вийшла з ладу, підмив значною мірою тіло дамби. Її ремонт здійснювався власними силами Південноміської ради і зводився до елементарних дій, які хоч на короткий термін давали надію на те, що її не прорве. Існують численні акти обстеження з боку служби МНС на цей рахунок.

Якби видалася хоч одна, як в старі часи, сніжна зима, по весні ставок, значно переповнений талими водами, міг прорвати дамбу, неконтрольована маса води переповнила б менший за розміром орсовський ставок, що знаходиться слідом за нашим. Була б зруйнована орсовська дамба, і далі загальною водною масою просто змило б автомобільну трасу Комарівка – Буди і залізничну гілку Мерефа – Буди.

На приведення в порядок водойму і дамби грошових коштів в Південноміській раді не було. Ні районна, ні обласна державні адміністрації не вважали за необхідне виділити кошти на дані дії, незважаючи на застереження фахівців, спрямовані в письмовому вигляді в ці організації.

У 2010 р. АТ «У.П.Е.К», будучи орендарем частини ставка, запропонувало ТОВ «Торговий дім «АСС», власнику бази відпочинку« Іскра », спільними зусиллями виконати всі необхідні роботи по чистці ложа ставка і капітальному ремонту дамби .

У листопаді 2010 р. був замовлений проект на проведення даного виду робіт на ТОВ підприємство «Спецводстрой» і отримані всі необхідні дозволи на підготовчі та безпосередньо ремонтні роботи.

Але в процесі роботи зникло взаємонерозуміння між компаніями АТ «У.П.Е.К.» і ТОВ «ТД «АСС», що породило антагоністичні протиріччя.

Більш того, всупереч домовленості, ТОВ «ТД «АСС» 22.09.2010 р. уклало договір оренди майна №1, з якого виходило, що компанія бере в оренду дамбу ставка і все його водне дзеркало, частина якого на той момент, згідно з договором оренди 2003 року, перебувала в оренді у АТ «У.П.Е.К.». У зв’язку з допущеними порушеннями при укладенні договору оренди майна рішенням Господарського суду Харківської області № 6662/11 від 28 вересня 2011 р. договір оренди ТОВ «ТД «АСС» був визнаний неукладеним.

Роботи з розчищення ложа ставка передбачалося почати і виконати в 2011 р. Вода зі ставка була спущена в квітні 2011 р. Торговий дім «АСС» за свої кошти відремонтував дамбу з пристроєм донного регульованого водоскиду згідно з робочим проектом. Роботи виконав підрядник ТОВ підприємство «Спецводстрой».

Чистку ставка, згідно із законом, може виконувати тільки фізична або юридична особа, яка має відношення до користування водоймою (орендар). Такою єдиною особою було АТ «У.П.Е.К.».

Від місцевих жителів була інформація про те, що в ставку можуть бути снаряди часів Другої Світової війни. Було прийнято рішення до початку робіт по чистці ставка залучити саперів для обстеження всього ложа ставка. Для цієї мети було укладено договір № 25-07 від 25.07.2011 р. з Навчальним центром Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України. На виконання умов договору саперами було повністю обстежено ложе ставка, після чого стало можливим проведення ремонтних робіт.

Під час проведення ремонтних робіт по дамбі АТ «У.П.Е.К.» уклало з ТОВ «Гідростроймеліорація» договір підряду № 22-07 / 11 від 22.07.11 р. на виконання робіт з очищення ложа ставка від мулу, для чого в кінці липня з м. Шостки прибула спеціальна техніка: 2 драглайна і 2 японських бульдозера «Болотників» і фахівці з виконання необхідних робіт.

До початку чищення ставка потрібно було створити навколо водного дзеркала під’їзні шляхи – технічну дорогу для вивезення мулу. Тільки цю дорогу і зумів виконати підрядник.

Керівництво ТОВ «ТД «АСС», на чолі з одним із засновників – А.В. Щетиніним, не давали працювати підряднику з чищення ставка, не нехтуючи ніякими методами. Особливо довіреною особою цієї компанії став ніде не працюючий житель м. Південе, Сироткін, який, в силу своєї незайнятості, мав багато часу для винаходу всіляких перешкод, що заважали виконанню необхідних робіт. У хід йшли мітинги, учасниками яких була купка таких же, нічим незайнятих осіб, розлючених на все і на всіх, хто зайнятий справою, застосовувалися рукоприкладство, погрози, формування негативної думки у жителів, які про деталі того, що відбувається не мали жодного уявлення.

Через місяць простою підрядник покинув м. Південне.

Липень і серпень 2011 р. видалися незвичайно жаркими, що сприяло інтенсивному заростання ложа ставка травою і очеретом. Заростання відбувалося на очах. Коли роботи по ремонту дамби були завершені, ТОВ «ТД «АСС» закрило заслінку і зробило спробу наповнити неочищений ставок. В результаті втручання екологічної прокуратури та інспекції в грудні 2011 р. заслінка була відкрита. До слова, в результаті ремонту дамби було знищено асфальтне покриття її проїжджої частини, яке ТОВ «ТД «АСС» не відновило досі.

Технічну дорогу, яку, на загальну думку, було вирішено зберегти, піддали незліченним перевіркам і ставилося питання про її доцільність.

Взимку 2012 р. АТ «У.П.Е.К.» і ТОВ підприємством «Спецводстрой» було опрацьовано та укладено новий договір підряду на чистку ложа ставка від мулу. Для того, щоб було можливо виконання ремонтних робіт, все ложе ставка площею 9,4450 га було викошено вручну. За літньо-осінній період 2012 р. роботи по чистці ставка були виконані і завершені. У грудні 2012 р. заслінка була закрита, ставок почав наповнюватися. В результаті проведених робіт рівень води в ставку піднявся на 1 м. Загальна вартість проведених робіт склала 1 450 000,00 грн.

Навесні 2013 р. чавунна засувка, що є ключовою позицією в пристрої водоскидних системи дамби, вагою 320 кг, була механічно пошкоджена невідомими особами. Утворилася інтенсивна течия, вода зі ставка йшла.

В найкоротший термін, з допомогою водолазів і підйомного крана, вузол був демонтований і встановлена ​​нова засувка.

Восени 2013 р. в ставок був запущений мальок товстолоба і білого амура – 500 кг вартістю 10 000,00 грн, куплені на особисті кошти Почесного жителя м Південне А.М. Гіршфельда.

Навесні 2014 р. чавунна засувка знову дала течь. Знову були зроблені ті ж дії по її заміні. Також були змінені всі замки на люку, що забезпечує доступ до засувки.

Таким чином, докладаючи чималих зусиль для виконання поставленого завдання, за підтримки значної частини депутатського корпусу і місцевої адміністрації, наш водойм було реанімовано компанією АТ «У.П.Е.К.» і надано в користування мешканцям м. Південне.

Одна з основних цілей скоєних дій – доставити радість людям від перебування в зоні відпочинку і на прибережній смузі уздовж ставка.

На даний момент в літній період берегова лінія ставка в значній мірі заповнена відпочиваючими мешканцями м. Південне і що б не робили і не говорили лідери чорного піару, народ радий повернути йому можливості провести час з родинами або з друзями в красивому місці біля води.

Наш ставок – це і солов’ї в посадці по весні, і каша, зварена всім класом на його березі, і світанок після випускного вечора, і визнання в любові літньої ночі. Це все – маленьке щастя в наш непростий у всіх відношеннях час. Бережіть можливість користуватися цим благом.

Те, яким збережеться наш ставок, наскільки кращим він може стати, залежить від нас з вами, від бажання зберегти і примножити те, що ми маємо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *